Jak dobrze ubezpieczyć podróż?

Po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne chroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami. Leczenie za granicą, powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja, skrócony przez nieszczęśliwe wydarzenie urlop, skradziony bagaż, opóźniony samolot – wszystko to generuje dodatkowe, wcale niemałe koszty. Szkoda tracić na nie własne pieniądze. Lepiej zainwestować parę groszy, niż później płacić tysiące euro czy dolarów.

Polisa od A do Z

Najważniejszym elementem polisy podróżnej są koszty leczenia – w końcu to ewentualne kłopoty zdrowotne mogą nas najbardziej uderzyć po kieszeni. Wizyty lekarskie, hospitalizacja, leki, środki medyczne, transport powrotny do kraju, transport sanitarny – długo by wymieniać wszystkie usługi medyczne, za które trzeba zapłacić. Dlatego polisa turystyczna chroni przede wszystkim właśnie od tych wydatków: ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do sumy gwarantowanej. Na terenie Europy, gdzie częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),minimalną bezpieczną samą gwarantowaną jest 20 000 euro, zaś rekomendowaną 30 000 euro. Podróżując poza Stary Kontynent optymalnie powinno się ją zwiększyć do co najmniej 60 000 euro.

Wyjeżdżając do krajów, które słyną z wysokich kosztów leczenia (jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia),dobrym rozwiązaniem może być opcja bez sumy gwarantowanej (opłacane są wszystkie koszty leczenia, bez żadnego limitu). Osoby, u których zdiagnozowano trwałe schorzenie, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” (ubezpieczyciel nalicza dodatkową składkę za wyższe ryzyko),niektóre towarzystwa wymagają tego również od kobiet w ciąży.

Każda polisa, oprócz kosztów leczenia, gwarantuje również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiemy nogę, rękę, połamane żebra, rozbitą głowę itp.) otrzymamy odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je najbliższa rodzina). Będzie to rekompensata za poniesiony ból, dyskomfort czy straty moralne.

Oprócz standardowych elementów, ubezpieczenie podróżne można rozbudować o nieobowiązkowe, ale warte uwagi dodatki. Dobrym pomysłem będzie ochrona bagażu – w razie jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży otrzymamy częściową rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Osoby, które planują podróż samolotem mogą dodatkowo ubezpieczyć się od opóźnienia bagażu (zagubionego przez linie lotnicze) oraz od opóźnienia lotu.

Jeśli w czasie wyjazdu będziemy uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną, koniecznie musimy sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga od nas rozszerzenia ochrony. Wiele sportów ma status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych – takie informacje znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) każdego towarzystwa oraz w szczegółach produktu. Brak tego rozszerzenia w razie wypadku podczas uprawiania aktywności wymienionej na liście ryzykownych sportów będzie skutkował odmową pokrycia kosztów leczenia i niewypłaceniem odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.

To, w jakim wieku jest osoba, która się ubezpiecza ma duże znaczenie, jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia. Młode osoby, zwykle do 25. roku życia mogą liczyć na zniżkę – ich polisa będzie tańsza od tej standardowej. Z kolei osoby starsze, po 65 roku życia niestety muszą liczyć się z wyższą składką za ubezpieczenie – towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że ich wiek jest większym ryzykiem, dlatego też „wynagradzają” to sobie wyższą ceną polisy.

Podsumowując

Wakacje, urlop, weekendowa wycieczka to czas odpoczynku i beztroski. Warto jednak – zanim wyjedziemy się relaksować – zadbać o odpowiednią ochronę na czas wyjazdu. Jeśli podróż, to tylko z polisą w kieszeni!

Skontaktuj się z nami

Jeśli kupujesz nowy lub używany samochód, chcesz ubezpieczyć mieszkanie lub dom, firmę, lub po prostu udajesz się na wakacje to skontaktuj się z nami w celu uzyskania najkorzystniejszej oferty uwzględniającej Twoje indywidualne lub firmowe potrzeby.

KONTAKT